FILMI “FUSHE E BLERTE FUSHE E KUQE” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

P:Kinostudioja ,”Shqiperia e Re”, Tirane 1984. S: Skifter Kellici, Gezim Erebara: R: Gezim Erebara: O: Gavrosh Haxhihyseni: Mihal Rama: Pi: Astrit Tota: M: Aleksander Lalo: Z: Gezim Sula: Red: Vath Koreshi: RM: Atalanta Pasko: OT: Faruk Basha: Pk: Mina Zaka: G: Liliana Tesho, Dashamir Turku: AR: Esat Bermema, Leka Hoti, Grigor Stavri: FM: Majlinda Berxolli: Pek: Sabi Basha: Ao: Ramazan Bekteshi: MD: Pjerin Kodheli: N: Veli Kastrati: Mo: Shazie Kopoli: Pir: Reiz Cico: Ko: Skender Begeja, Skender Dedja: D: Bujar Barce: Di: Eno Koco.

 

A: Xhevdet Ferri (Petriti): Benon Laperi (Astriti): Bep Shiroka – AM – (Xhevati): Shpetim Shmili (Filipi): Pandi Siku (Misto): Demir Hyskja – AP – (Xha Hamiti): Ndricim Daja (Fatmiri): Alfred Bualoti (Pavoni): Sofika Bashari (Monda): Besnik Bisha (Arbri): Vasian Lame: Xhemil Tagani, Ferdinand Radi, Grigor Stavri, Enver Dauti – AM – : Andon Qesari, Rabie Hyka, Antoneta Papapavli, Ilir Bezhani, Minella Borova etj.

Jemi ne vitet 1942-43 kur Lufta Antifashiste Nacionalclirimtare ka marre perpjestime te gjera. Te rinjte antifashiste synonin te grumbullonin ne fushat e blerta masat popullore dhe t’i kthenin ndeshjet sportive ne manifestime te fuqishme kunder fashisteve italiane.

“Shprefeja” eshte bashkimi i dy skuadrave konkurrente: “Shpresa” dhe “Rrufeja”. Ky bashkim arrihet me ndermjetesine e Qarkorit te Partise Komuniste.

Fashistet mundohen te sjellin percarje. Te rinjte e “Shprefese” dhe tere sportdashesit e kesaj skuadre perleshen me fashistet dhe e kthejne fushen e blerte ne fushen e kuqe.

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here