FILMI “FUNDI I NJE GJAKMARRJEJE” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

 

P:Kinostudioja ,”Shqiperia e Re”, Tirane 1983. S: Agim Gjakova, R: Rikard Ljarja – AM – : O: Gavrosh Haxhihyseni: M: Zef Coba: Pi: Shyqyri Sako: AR: Pellumb Dervishi, Gazmir Grezda: Z: Koco Tollko: AO: Mihal Rama PK: Mina Zaka: G: Bujar Gjashta: D: Naim Bardhi: Di: Ermir Krantja.

 

A: Bruno Shllaku (Mazi): Fatbardh Smaja (Dushi): Ndrek Luca – AP – (Shpendi): Reshat Arbana – AM – (Jashari): Sokol Progri (Beci): Muhamet Sheri (Ndreka): Elez Kadria (Dani): Jul Neushati (Cani): Llesh Nikolla (Cuni): Frederik Ndoci (Lleshi): Lec Bushati – AM – (plaku): Ilia Shyti (prefekti): Nefail Piraniqi (Tafa): Vladimir Muzha (tekniku): Ndrek Shkejzi (Alushi): Bilbil Kasemi (Feridi): Gjon Karma – AM – (Seit Beci).

 

Mazi niset per te kerkuar “hasmin” punetor ne nje fabrike sapuni. Takimi i tyre i pare, duke mos e njohur njeri-tjetrin, behet ne rrethana jo te zakonshme. Dushin po e pushojne nga puna. Mazit i mbetet ne mendje guximi i tij.

Dushi iken dhe futet druvar ne nje firme italiane. Edhe Mazi shkon atje. Punetoret e shpyllezimit jane hedhur ne greve per kushte me te mira pune. Xhandarmeria zogiste perdor dhunen. Ne perleshje me xhandaret kacafytet dhe malesori i rid he arrestohet bashke me te tjeret. Ndodh qe i lidhin dore me dore me Dushin dhe rruges e kuptojne c’jane per njeri-tjetrin. Komandanti i xhandarmerise i mbyll te dy te rinjte ne nje qeli. Mazi nuk eshte me ai malesori i meparshem. Gjate ndjekjes se Dushit ka pare e degjuar me shume se gjate jetes se tij. Ai heq dore perfundimisht nga gjakmarrja.

Xhandarmeria ne nje perleshje ka vrare dajen e Dushit. Liron Mazin me qellim qe t’i ngarkoje aktin e vrasjes, liron edhe Dushin per te mbuluar gjurmet. Mazi qe tashme ka rene ne kontakt me idete perparimtare, para se et shkoje ne malesi kthehet dhe ngushellon perparimtare, para se te shkoje ne malesi kthehet dhe ngushellon familjen e viktimes.

Ne tablone Mazi dhe Dushi, shoke te nje ideali nise ne mal

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here