FILMI “FLUTURA NE KABINEN TIME”

0

 

 

P: Kinostudioja “Shqiperia e Re”, Tirane 1988.

S: Teodor Laco, Vladimir Prifti; R: Vladimir Prifti; O: Ilia Terpini – AM –; Pi: Astrit Tota; M: Hajg Zaharjan; Z: Ilir Gjata; RM: Elsa Bushati; Re: Roland Gjoza; Pk: Dhimiter Theodhori; G: Dashamir Turku, Lucie Gjoncaj; OT: Faruk Basha; AR: Artur Gorishti, Mehmet Xhelili; AO: Vangjush Leka; Viktor Sharko; Nd: Sefer Pema; Ad: Vangjush Leka; Pek: Fatmir Tufina, Sabri Basha; Zh: Mira Mecule; Mo: Lulieta Jakobini; Nd: Ilir Xhemalce; N: Muhamet Zemblaku; ko: Stefan Tako; D: Bujar Barci; Di: Eno Koco – AM –.

 

A: Ndricim Xhepa (Toma); Luiza Xhuvani (Flutura); Reshat Arbana – AM – (Kola, xhaxhai i Tomes); Tinka Kurti – AP – (Maria, nena e Tomes); Gulielm Radoja (Marku); Shpresa Berdellima (Keti); Bledar Xhani (shofer); Kastriot Caushi (i fejuari i Flutures); Frederik Ndoci (Juli, djali me motor); Suela Konjari (Eva); Edmond Budina (mjeku); Strazimir Zaimi (shofer).

Ne episode: Violeta Sekuj; B. Qesja; B. Ferra; Miriam Bruceti; L. Sado; Skender Luniku; A. Hyseni; Ali Dauti etj.

Ndihmuan Parku i Mallrave te Lacit, Lezhes dhe Burrelit.

 

Filmi fitoi cmimin e dyte ne Festivalin e Tete te Filmit Artistik Shqiptar 18-22 prill 1989. Ndricim Xhepa dhe Luiza Xhuvani u nderuan me kupen e Festivalit te Tete respektivisht per interpretimin e rolit te Tomes dhe mesuese Flutres.

 

Cdo te behet me kete djale?!

Eshte nje pyetje qe lind logikshem qe ne prolog te filmit, kur shoferi Tome, i beri cakerqef, bredh rrugeve ne mesnate dhe prish qetesine e banoreve. Njohja me Fluturen, mesuesen e fshatit, e zbut disi shpirtin e tij dhe zgjon nje ndjenje te re, te thelle, te paprovuar me pare. Pikerisht ne keto caste kur pritet qe Tom ate ndryshoje, ndodh drama me e dhimbshme, me e hidhur ne jeten e tij…

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here