FILMI “DUAJE EMRIN TEND” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

 

P:Kinostudioja ,”Shqiperia e Re”, Tirane 1984.

Realizuar sipas romanit me te njejtin titull te shkrimtarit Nasi Lera. S: Nasi Lera: R: Ibrahim Muca, Kristaq Mitro: O: Bardhyl Martiniani: M: Thoma Simaku Pi: Shyqyri Sako: Red: Natasha Lako: AR: Flamur Koci, Edmond Xhuli: AO: Vladimir Marko, Jorgo Lila: RM: Elsa Bushati: Z: Fahri Jukniu: FM: Nina Andoni: D: Eduard Polo: PK: Vangjel Gjikondi: G: Ylli Muca: Nd: Vangjel Mita: Pek: Agim Sefa: MD: Pjerin Kodheli: Mo: Miranda Ohri: N: Muhamet Zemblaku: Kost: Ermenexhilda Mazreku: Rek: Xhorxhi Petushi: Di: – Ermir Krantja.

 

A: Raimonda Bulku (Jona): Ndricim Xhepa (Arseni): Kristaq Skrami (Agroni): Nertila Koka (Bora): Raimonda Sallaku (Andja): Dhimiter Trajce (xha Vasili): Fadil Kujovska (bleterritesi): Pandi Raidhi – AP – (kuzhinieri Thoma): Frederik Zhilla (agronomi): Dhimiter Maragriti (profesori))

 

Jona, Arseni dhe Agroni nuk jane thjesht tre studente te vitit te fundit qe shkojne praktiken mesimore ne nje qender industriale, por tre te rinj qe kerkojne te zene vendin ne jete.

Per te zberthyer konceptet dhe cilesite e tyre autoret jane futur ne boten e brendshme shpirterore. Nepermjet shtjellimit te marredhenieve shoqerore dhe te dashurise zbulohen virtytet e pastra por edhe cenet dhe mangesite. Ka edhe zhgenjime, ka edhe trinditje por njeriu e gjen rrugen per te ecur perpara me pjekuri.

Filmi i flet spektatorit per nje brez qe formon personalitetin e vet duke u mbeshtetur ne emrin e tij.

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here