FILMI “DOLLIA E DASMES SIME” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

P;Kinostudioja “Shqiperia e Re “, Tirane .1978. S: Ruzhdi Pulaha: R: Mark Topallaj: O: Pellumb Kallfa: Pi: Kleo Nini: M: Hajg Zaharjan: Z: Koco Tollko: Red: Natasha Lako: Mo: Nazmie Sula: FM: Elda Budini: AR: Albert Xholi, Esat Ibro: AO: Aleksander Kasneci, Pellumb Panariti: Pek: Vladimir Bizhga: N: Vladimir Lila: Pir: Xhemal Koci: D: Viktor Hykollari: Di: Eno Koco.

 

A: Majlinda Gjodede (nusja): Demir Hyskja – AM – (vellai i dhenderit): Viktor Zhusti (korrieri): Thimi Filipi (babai i nuses): Ilia Shyti (babai i Ganiut): Margarita Xhepa (nena e nuses): Marie Logoreci – AP – (nena e dhenderit): Edmond Budina (partizan): Lutfi Hoxha (krushku): Selma Sotillari (motra e nuses): Marika Kallamata (Xhiko): Petraq Taci, Zef Nikolla etj.

 

 

Belen, vajze e re nga Humbetira, nje fshat i thelle malor, kerkojne ta marrin nuse sa me shpejt sepse Ganiu, i fejuari, do te dale partizan.

Gjate rruges per ne Ftonjar, karvani i nuses takon nje partizan te plagosur rende.

Ganiu duhet te coje partizanin e plagosur ne vendin e detyres. Ngjarjet e luftes i lidhnin me shume Belen dhe Ganiun si shoke jete dhe bashkeluftetare.

Dollia e dasmes kthehet ne dolli per lirine dhe Atdheun.

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here