FILMI “BESA E KUQE” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

0

 

 

P:Kinostudioja ,”Shqiperia e Re”, Tirane 1982. S: Dhimiter Anagnosti – AM – : Vath Koreshi: R: Piro Milkani: O: Aleksander Kasneci: Pi: Sali Allmuca: M: Zef Coba: Z: Xhevat Behri: RM: Neriman Furxhi: PK: Ylli Beqiri: G: Rakip Lamaj: AR: Flamur Koci: AO: Tare Hysi, Pandeli Polena: Pir: Reiz Cico: D: Bardhyl Minxhozi: Di: Eno Koco.

 

Filmi i kushtohet heronjve te popullit Ndoc Mazi, Ahmet Haxhia, Naim Gjylbegu, Ndoc Deda dhe Hidajet Lezha qe rane heroikisht ne Vig te Mirdites ne lufte per clirimin e Atdheut.

Ne realizimin e filmit ndihmuan punonjesit dhe kooperativistet e rretheve Mirdite dhe Shkoder.

 

A: Xhevdet Ferri (Pali): Eduard Makria (Gjergji): Petrit Malaj (Petriti): Ilirjan Fatkoja (Samiu): Astrit Hasani (Toma): Elez Sadria (Pjeter Ukakeqi): Robert Ndrenika – AM – (Gjoni): Roza Anagnosti (Mrika): Tinka Kurti – AP – (Dila): Bep Shiroka (bajraktari): Anastas Kristofori (Ndoc Marku): Llesh Nikolla (Kumbara): Zehrudin Dokle (Zef Luga): Nefail Piraniqi (Bep Ndoi): Dervish Biba (Jaku): Hasan Mehja (Gjini): Ndrek Shkejzi (Finoku): Kastriot Caushi (Kelmendi): Luan Qerimi (Plaku i Perkolajve): Zef Nikolla (Marku): Drane Porgega (nusja): Elda Treska (nusja): Met Sheshi (xhandari): Lin Loci (plaku).

 

Pese luftetare te lirise ndodhen te rrethuar nga forcat reaksionare.

Thirrjes per te hedhur armet ata iu pergjigjen me plumba. Besa qe i kishin dhene Partise dhe popullit mbeti perjetesisht e kuqe.

Ne letren testament qe i derguan Komitetit Qarkor te Partise per Shkodren, disa caste para se te vriteshin, ata shkruajne:

“Te dashur shoke! Jemi te rrethuem dhe presin ne cdo minute ten a pershkojne plumbat e tradhtareve, porn e e kemi nda: Ma mire me dhane jeten si me le sesa me tradhtue luften qe kemi nise. Nje here kemi thane: Ja vdekje, ja liri”!

 

Dhimiter Anagonsti dhe Vath Koreshi u nderuan me kupen e Festivalit V te Filmit Artistik Shqiptar per skenarin. Petrit Malaj dhe Bep Shiroka u nderuan me medaljonin e Festivalit, perkatesisht per rolin e Petritit dhe te bajraktarit.

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here