Ferdinand Radi (1942-2004): Dashuri, mall dhe dhimbje per ty Babi; Nga Andeta Radi

0

 

 

Sa mire te njihja dhe sa shume me njihje…sa shume diskutime dhe sa rralle qetesi midis nesh,por sot qetesia jote me eshte akull qe ma ngrin shpirtin, me eshte zjarr qe ma djeg mendjen, me eshte uje qe ma fundos zemren…Ti je, por s’je me…per Egin qe aq shume e deshe dhe e le te mbeshteste koken ne prehrin tend ne te fundmet minuta te tuat,u ngjite ten je yll lart ne qiell, qe ai e veshtron dhe shpesh flet me ty…do te shkelqesh qe lart e do ta shoshesh te rritet e te behet burre.

 

Shkurti eshte muaji qe te vodhi nga ne dhe na solli kaq dhimbje, por eshte edhe muaji kur lindi Nocol…nje tjeter kenaqesi e jetes…Me sa duket ti mendove ten a balancoje dhimbjen me gezimin e jetes se re qe erdhi…Ajo nuk te njeh…ajo thjesht ka degjuar qe ti ke ikur…Ra per te fjetur dhe papritur ne mes te nates u zgjua dhe me tha: Mami e dua babi Nandin…pastaj ra serish per te fjetur…Te jete rastesi, apo nga dashuria e madhe qe dije ti te jepje vendose t’i flasesh ne enderr dhe t’i thuash se do te doje shume e ta mbaje ne krahe…ta shihje kur ecte…ta merrje perdore dhe te shetisnit se bashku diku…Sigurisht qe dicka i ke thene sepse ajo mbylli syte…fjeti dhe buzeqeshte ne gjume.

 

Faleminderit Babi, qe me lejove te te perqafoj perpara se te largoheshe pergjithnje, faleminderit qe me mesove rrugen tended he une eca i sigurt ne te, faleminderit qe me beret e fal gjysmen e dashurise qe ti dije t’ua falje njerezve…faleminderit qe me mesove se te qash nuk esht turp por eshte njerezore…dhe njerezorja ime sot derdh shum lote se ti me mungon shume.

Sot edhe pse qielli eshte i erret e di se ti ndricon diku…E di se tani je larg, shum larg…e di se po te uleras me gjithe thellesine e shpirtit, fjalet e mia do t’i marre era, e do t’i percjelle tek yjet, yjet tek hena dhe ne veshet e tu do te vijne fjalet e mia:

 

Te dua shum Babi…edhe do te shihemi!

Te kam thene ne njemije menyra sa te dua por du ate ta them serish pa fund…se me mungon shume dhe te lutem neper ere na dergo nje puthje mua dhe Rozit sepse qe nga lart ti mundesh per gjithcka…

Je idhulli qe na drejton ne jete te dyjave…Te duammmm shume!

 

Burimi per faqen e Aktoreve Shqiptare nga familja Radi 

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here