Eshte fati im me ra nga qielli, pese batutat e paharrueshme te Xhevdet Ferit

0

Ikja para kohe nga jeta e aktorit të shumë roleve në kinematografinë shqiptare, Xhevdet Feri, ka lënë një zbrazëti te të apasionuarit e fillimit shqiptar.

Një artist shumë i talentuar, që ka mbetur në mendjen, sidomos të publikut femëror, si një djalë i bukur, me flokë kaçurrelë e tipare të zeza.

Xhevdet Feri ka qenë personazh kryesor në shumë filma dhe shfaqje teatri, duke u bërë kështu një figurë shumë e dashur për publikun.

Xhevdet Feri, do të mbahet mend si aktori që i dha artit shqiptar rolin e Trimit, te filmi i pa harruar, “Përrallë nga e kaluara”. Gori, te filmi “Dhe vjen një ditë”, Role të tjera të spikatura për aktorin Xhevdet Feri janë edhe ai i Artanit ne “Skëterre 43`” (1980); Pali ne “Besa e kuqe” (1982); Sandri ne “Vendimi” (1984); trimi ne “Përralle nga e kaluara” (1987); Martini ne “Treni niset ne 7 pa pese” (1988); Gjon Kadri në “Vitet e pritjes” (1990).

Batuat që do të mbetën të pa harruara nga publiku shqiptar:

Eshtë fati im më ra nga qielli! (Përrallë nga e kaluara)

Kur të çuçurit nusja te veshi do t’i mendosh, nuk ke ça të bësh! (Dhe vjen një ditë)

Ah se për pak harrova, bëji të fala Robertit! (Hijet që mbeten pas)

Jo more, por nja dy fjalë do t’i them kapidanit dhe bajraktarit sot” (Besa e Kuqe)

Dasmë më bërë o bej!!!” (Dasma e Sakos)

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here