Elida Janushi, Aktore e Teatrit dhe Kinematografise Shqiptare

0

 

 

Aktore e madhe shqiptare devolleshe Te gjithe e dime se aktoret e medhenj te Hollywoodit si Jon e Jim Belushi dhe kohet e fundit Eliza Dushku,me origjine shqiptare,nga Devolli ,apo Elida Cangonji ,e te tjere jane nga me famozet ne bote.Por pak e njohur eshte per ne ,mbare opinionin shqiptar,aktorja e madhe e shquar ,e talentuar,popullore e Teatrit Kombetar, ELIDA TOPCIU Janushi ,nga Vishocica e Devollit,ish komshia jone dhe nxenesja e talentuar e Teatrit amator Vishocice .

Elida, u be teper e degjuar me komedine” Pallati 176 ” me interpretimin e rolit kryesor bashke me te madhin Roland Trebicken,Vani me Marjeten [Elida },me ate zerin e embel e te foluri me aksent te devollit,por me shume me humorin e saj te thelle e popullor.Ajo ka interpretuar ne shume role kryesore te dramave te Teatri Popullor,duke u vleresuar me disa cmime kombetare.

Elida eshte e njohur edhe per interpretimin e ne filmat artistike shqiptare ne rolet kryesore.

Eli [Elida ]u lind me 1 gusht 1953 e u rit ne nje familje te madhe me emer e me tradita patriotike dhe intelektuale ne Vishocice,Devoll..Vajza e vogel e Anes dhe e Zyrdinit,pasi mbaroi shkollen 8-vjecare ne fshat,vazhdi te mesmen ne gjimnazin e Bilishtit.Ruaj shume kujtime e mbresa per te si komshie qe ishim por dhe si nje nxenese e shkelqyer ne mesime dhe talentuar.Edhe kur ishte ne Tiarane ,ajo vinte ne fshat,e na takonte me mall e me respekt te madh.

Ajo edhe kur u rit i ruajti traditat dhe vityte e vajzave te thjeshta e te mencura devollesha por dhe te talentuara.Me pas bashke motrat e medhaja te saj dhe me dhjetra vajza intelektuale vishocare dolen vullnetare e shkuan per te punuar ne kombinatin e tekstileve ne Berat,ku u shquan si pune tore te kualifikuara.

Atje mori pjese ne grupin e teatri ,me te njejtin rol,qe kish interpretuar me pare me grupin famos te teatrit te Vishocices,shume te degjuar ne Devoll e ne Korce.

Talentin e saj brilant si aktore e zbulon artisti i popullit Naim Frasheri,i cili u kujdes edhe per vazhdimin e shklles se larte per ahtore ne Tirane,qe e mbaroi shkelqyeshem,por me shume spikati talentii saj natyral.Behet anetare e grupit te teatrit kombetar ku shume shpejt vajze e re i besohen role kryesore e te rendesishem ne shume drama.

Talentin e saj e dalluan qe nxenese me ato recitimet e saj gjithe emocinuese,me pas me tetarit e shkollesne ato vite q e drejtoja si mesues qe isha ne Vishocice.,nga ku ishte dhe berthama e grupit te tearit te amtor Vishocices.

Nje vajze e re dhe e njome i besohet disa role ,me te cilin e kam pasur partnere ne role kryesor ne drama “Njerz te brezt tone” e te tjere. Por shume shpejt largohet per ne Berat.vendin e saj e zene shume vaza te talentuara vishocare duke ndekur gjurmret e Elides,dhe behen aktore te talentuara me grupun e teatrit te Vishocices,te cilat perbejne disa gjenerata,e shume emra .

Elida,me keqardhje e themi se ka disa vite qe eshte shkeputur nga skena e teatrit ,por jo se i mungon ,ajo eshte e gatsheme e tani ne interpretimine roleve dinjitoze si ne tater dhe ne film.Elida (Marjeta) eshte e pa ndare mes nesh,me ate zerin plot humor e kumbues te saj,me ato role te pavdekshme,duke mbetur nje aktore e madhe e pazevendesueshme me interpretimet e roleve te saj.

Ajo interpretoi shume role ne drama e ne filma duke filluar me filmin e pare “Brazdat, “Shoku yne Tili ” ,”Enderr per nje karige ” , ” Kush e solli Dorontinen “,” “Po vjen ai “,”Shoket te nje kuadre” me aktorin inteigjent Petraq Marjanin dhe se fundi filmin ‘La America “,te Piro Milkanit,e te tjere.

Elida nuk harron fshatin e saj ku ka lindur e ku ka hedhur hapat e para te jetes ,Vishocien e shenjte.Kur do te realizonte rolin e traktoristes se pare shqiptare ,Lezja ,ajo erdhi ne fshat takoi shoqen e saj te femijerise traktoristen vishocare Zhuljeten Bejleri, e mesoi te ngiste traktorin bashke me te duke leruar arave te begata te Vishocices.

Duke biseduar me shoqen e saj te ngushte e partnere ne disa role kryesore te teatrti kombetar,Pavlina Mani,bashke me regjizorin e madh Piro Mani ne New York ,ata se ndajne nga goja ate duke folur per te, si njeri si nje grua e persosur dhe emacipuar ne familje me burin e me femijet, dhe shume dashur e popullore ne shoqeri, pa le nje aktore e madhe shqiptare e talentuar.

 

Ne nje takim me intelektualet e devollit e te korces ne Waterbury te Connecticutit ne SHBA,ku ishin te ftuar poeti Agim Shehu me banim ne Zvicer,Aktorja e talentuar e humorit Zhujeta Kulla,Komediani i madh i Shqiperise ,kritiku dhe publicisti Pellumb Kulla,me banim ne New York,gjate bisedes konkluduam se Elida me koleget e partneret e vet,i perket asaj plejade te ndritur te Artisteve shqiptare,te kalibrit boteror ,holliwoodianet super stare shqiptare,qe shenuan hop cilesor ne interpretimin e roleve e figurave brilante te paperseritura, ne drama e ne kinematografine shqiptare.

Per gjithcka qe permendem shkurt, me lart ,mendojme se figura te tilla te artit kombetar si Elida ,meritojne me shume vemedje e interes dhe vleresim ,nga media dhe intitucionet kulturore te cilat i kane dhene artit e kultures kombetare shqiptare talentin e shpirtin e tyre artistik,kane bere emer duke ia ngritur lart emrin devollit, vendit e krenarise kombetare Teatrit dhe Kinematografise shqiptare.

Mbi te gjitha ,Elida ,eshte nje grua model tipike popullore ,e thjeshe e modeste ,krenare per vendlindjen e saj.

Sot ajo banon Amerike-Tirane ,dimer -vere,ne pension tek vajza ,bashke me bashkeshortin e saj intelektualin e shquar Dr.Vladimir Janushi.

I urojme vajzes se brishte Vishocicare artistes te nderuar shqiptare Elida Topciu Janushi , shendet te plote dhe dite te bardha pas kesaj,e cila mbetet nje artiste aktore famoze , nderi e krenaria jone e Devollit por e mbare Shqiperise.

Luan Kalana

Florida SHBA..

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here