Eleganca dhe finesa e viteve `80-te !

0

 

 

Në vitin 1986 Matilda Makoçi nderohet me Çmimin “Aleksandër Moisiu” për interpretimin e saj në rolin e Marjetës në filmin “Hije që mbeten pas”. Eshte 23 vjece, kur po kete vit mbaron ILA ne degen e aktrimit (mbasi ka braktisur inxhinjerine)

 

Tre vjet me pare, në vitin 1983 ajo ka prezantuar edhe Festivalin e XXII-të të Këngës në RTSh!!!

“HIJE QE MBETEN PAS”, P: Kinostudioja “Shqiperia e Re”, Tirane 1985.

S: Diana Culi, Esat Musliu, R: Esat Musliu; O: Lionel Konomi; Pi: Alush Shima; M: Maksim Shehu; Z: Vangjel Leka; PM: Mimoza Nano; Re: Roland Gjoza; Pk: Vjollca Dylgjeri (Liza);  D: Dashamir Turku, Llukan Bushi; AR: Ylli Demneri, Ardian Selimi; AO: Viktor Sharko, Leonard Dori; Nd: Vangjel Mito, Vangjush Leka; Pek: Sabri Basha, Eduard Leshnja; Md: Baftiar Sefa; Mo: Marieta Germenji; Zh: Diana Feiziu; N: Agim Zoto; kos: Drita Kolpeja; re: Ilir Dushi; D: Resul Carcani; Di: Ibrahim Madhi – AM –.

A: Xhevdet Ferri (Agroni) Matilda Makoci (Marieta) Eva Alikaj (Irena) Ndricim Xhepa (Fredi); Reshat Arbana – AM – (Adnan Kodra); Demir Hyskja – AP – (babai i Agronit); Tinka Kurti – AP – (nena e Agronit) Paskal Prifti (Rustemi); Antoneta Papapavli (Sanija); Vasian Lame (Astriti) Gezim Rudi (Arbeni) Dhimiter Jano (hetuesi). Ne role episodike: Gj. Xhuvani; B. Kasemi; G. Hoxha; F. Binaj etj.

 

U nderua me cmimin “Aleksander Moisiu” si filmi me i mire i vitit 1985. Fitoi cmimin e trete ne Festivalin VII te Filmit Artistik Shqiptar. Premiera 367 750 spektatore.

Zhvillohet nje ceremoni fejese me urimet e zakonshme, ne qender te se ciles spikat lumturia e dy personave qe duhen. Keshtu nis historia e Agronit dhe Marjetes, dy personazheve kryesore te filmit, nje jete plot dashuri dhe endrra te bukura per te ardhmen, por disa ndodhi te vogla ne marredheniet me te fejuaren dhe pjesetaret e familjes se saj do te lene pershtypje te thella te agroni.

Marredheniet e tyre do te ftohen dhe me teper kur hetuesia, gjate sqarimit te fakteve qe kane dale ne nje proces gjyqesor qe ka drejtuar Agroni, do te zbulojne te dhena qe hedhin hije dyshimi mbi vjehrrin e tij, Adnan Kodren. Ngjarjet e procesit hetimor si dhe te dhena te tjera rreth familjes se Adnan Kodres bejne qe midis ciftit te ri te lindin mospajtime serioze qe kalojne pertej sferes etiko-morale. Agroni bindet se nuk mund te bashkejetoje me nje njeri dhe familje qe ka degjeneruar.

 

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here