DIVA SHKODRANE 74-VJEÇARE ZYLIHA MILOTI S’DI TË PLAKET

0

 

 

Qindra role në karrierën e saj brilante dhe përherë e dashur nga publiku, aktorja Zyliha Miloti mbushi në janar 74 vite jetë dhe duket sikur ia ka dalë të ka ndalë kohën.

Diva e humorit shqiptar vazhdon të shfaqet në formë të shkëlqyer fizike për publikun. Artisja e Merituar shkodrane nuk e ka humbur aspak freskinë e hijeshinë që e ka jo vetëm jashtë por edhe brenda shpirtit të saj lozonjar.

Së fundmi, aktorja ka marrë pjesë në seralin Skënderbeg, produksionin e një viti më parë që bëri bashkë aktorët më në zë të Shqipërisë e Kosovës.

 

Pak për jetën e Zyliha Milotit

Zyliha Miloti është një aktore e mirënjohur nga Shkodra. Lindi më 11 janar 1946.

Pa i mbushur 14 vjet, kur ishte në klasën e 7-të, u paraqit për herë të parë para publikut si një këngëtare e vogël shumë e talentuar ndërsa si aktore e humorit, ajo e filloi në moshën 20 vjeçare në estradën profesioniste të qytetit të Shkodrës, pranë teatrit “Migjeni”.

Zyliha Miloti, numëron me qindra role në karrierën e saj të shkëlqyer ndërsa galeria e personazheve që krijoi dhe eksperienca e saj, bënë që ajo të mbetet një nga aktoret e shquara në skenën e humorit shqiptar. Krijoi figura grash prepotente e zotëruese ndaj burrave, llafazanë apo të llastuara, sikundër edhe femra snobe, malësore disi naive apo ”burrnesha”, zyrtarë e intelektalë të kohës etj.

Në aktrimin e saj, vërehen më pak elementët e groteskut, duke qënë më aktive te një humor me theksa realiste e sjellja sa më pranë modeleve jetësore. E paarritshme në skenë, gjithmonë e respektuar dhe modeste, Zyliha Miloti është një artiste me botë të pasur shpirtërore, në interpretimin e së cilës rrjedh natyrshëm humori shkodran.

Partnere e parapëlqyer e aktorit të mirënjohur Tano Banushi sikurse edhe e Zef Dedës me të cilin ka luajtur shumë pjesë të shkurtra për estradë (Fotografisti, Në spital, Kunati i shokut Xhemal, Truall i zënë , Toka jonë etj.).

Në vitin 2006 luajti rolin e Gjylit në pjesën “Nje histori e thjeshtë” të Edmond Mehillit,  në teatrin ”Migjeni ”, me të cilin fitoi çmimin si ”Aktorja më e mirë ”në Festivalin e aktrimit ”Apollon 2006”.

Një gjysëm shekulli karrierë artistike në Teatrin e Estradës dhe gjatë këtyre viteve ka realizuar më shumë se 250 premiera shfaqjeje.

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here