Anisa Markarian (1962)

0

 

 

Anisa Markarian (1962). Aktore. Lindi ne Tirane. Kreu studimet e larta ne Universitetin e Tiranes, Fakulteti i Mjekesise, por me te dhenat e saj organike si aktore u terhoq shpejt nga regjisoret e kinematografise, duke iu ofruar role kryesore.

E nisi se pari me rolin kryesor te Dhurates, ne filmin Vajzat me kordele te kuqe, por roli qe e beri te njohur duke i dhene nje sukses te bujshem para spektatorit te atyre viteve, ishte ai i Zanes ne filmin Ne cdo stine (1980), me te cilin ajo fitoi edhe kupen e festivalit. Ketu spikati aktrimi i saj i natyrshem, natyra poetike, bukuria dhe hijeshia femerore, ndjenjat e holla dhe, here-here edhe tonet dramatike.

Keto te fundit do te perthyheshin e thelloheshin me tutje te roli me i arrire i saj, Irena ne filmin Pranvera s’erdhi vetem (1988), ku ishte njekohesisht bashkeskenariste me Remzi Lanin. Aktrimi i saj fitoi nje veshtrim psikologjik realist, i shoqeruar pa artrifice nga ndjesia e dhimbjes per jeten, e vetedijesimit ndaj vdekjes si dhe e fisnikerise e dhembshurise nejrezore. Me kete rol fitoi serish kupen e festivalit si aktorja me e mire femer.

Vijoi te aktronte ne po keto hulli edhe ne filmin Ngjyrat e moshes, me rolin e Ketit, ku tanime ishte edhe autorja e skenarit. Pas ndryshimeve demokratike qe ndodhen ne vend ne vitet ’90, emigroi ne Paris, ku jeton aktualisht, e shkeputur tanime nga projektet kinematografike.

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here