Andrea Pepi (1950)

0

 

 

Andrea Pepi lindi ne qytetin e Korces ne vitin 1950. Arsimin e mesem e kreu ne gjimnazin R.Qirinxhi.U aktivizua gjate kesaj kohe ne teatrin profesionist. Arsimin e larte e kryen ne Institutin e Lartet e Arteve fakulteti i Artit Skenik ne vitin 1973. Per 11 vjet punon si aktor i teatrit te Bylisit.

 

Ne 1984 behet pjese e teatrit A.Z.Cajupi te qytetit te Korces. Eshte redaktori dhe regjisori i pare i komedise Pallati 176.Largohet nga teatri ne vitin 1992 me reformen politike per tu rrikthyer ne 2007 ku vazhdon edhe sot.Ka interpretuar rreth 60 role ne skene. Nga 1998-2006 drejton Q.K.te femijeve. Eshte anetar i shoqates se Gazetareve te Pavarur. Ka botuar 12 novela, tregime, kujtime e perralla.Nga 1998 eshte anetar i shoqates se shkrimtareve per femije.

 

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here