Aktorja vlonjate Eli Ervehe Veizaj

0

 

 

 

Eli Ervehe Veizaj,14 Mars 1960 Vlore. Gjinia Art dramamatik. Aktore. Teater. Kinema . Televizion. Ne TV drejtore e rregjisore. Eshte shfaqur per here te pare ne kinemate shqiptare ne moshen 9 vjece. Ishte ne kampin e pioniereve te Vlores, kur u perzgjodh per te marre pjese ne nje dokumentar artistik i titulluar” Ne kampin e pioniereve Vlore” , po kete vit (1969) u ngjit ne skene si aktore dhe si kengetare.

 

Gjimnaziste i bashkengjitet trupes se teatrit Vlore ne dramen” Rruga Budi” Gjate viteve te studimit ne ILA aktivizohet nga Gjoni Athanas si prezantuese ne koncertet e muzikes klasike te org nga Lidhja e Artisteve dhe Shkrimtareve dhe interpreton ne dy filma ‘Njeriu i mire”. me rregjsore Kristaq Mitro dhe Ibrahim Muca dhe ‘ Rruga e lirise ” me rregjisor Esat Mysliu. I pelqen shume te shkruaje dhe te punoje ne te gjitha gjinite e artit

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here