Aktorja Ermira Gjata (1956)

0

 

 

Ermira Gjata (1956). Aktore, pedagoge. Lindi ne Elbasan, me 3 tetor. Pas mbarimit te studimeve ne Institutin e Larte te Arteve, me 1978, filloi pune si aktore ne teatrin “Skampa”* te Elbasanit. Me 1982, u transferua ne Tirane si pedagoge e fjales artistike ne Akademine e Arteve.

Ne vitin 2000 fitoi titullin “Asistente profesore”. Nga rolet e saj ne teater vecohen: Lili te Shi ne plash e Teodor Lacos* (1984), Livia te Mesuesi i letersise e Ruzhdi Pulahes* (1986), zonja Alving te Hijet e H. Ibsenit (1994), Judita te Judita (1995), zonja Bef te Rinoceronti (1997) dhe sidomos plaka te Karriget (2000), te tria pjese te E. Joneskos.

Me kete te fundit, ajo shfrytezoi me inteligjence elemente tjetersuese dhe ironizuese per ta luajtur personazhin ne formatin e parimeve te teatrit absurd. Meton ravijezimin e karaktereve te vecanta, me mbivendosje te thuketa te cilesive e gjesteve komike, si: me rolin e Veres te Profesioni me i vjeter (2000), e Vita Simons te Harvi e Meri Ciz (2008).

Ne film ka interpretuar rolet e nuses te Nusja (1980), e Eles te Ne cdo stine (1980), e Nores te Nxenesit e klases sime (1984), Bakovica ne filmin Vjeshte e nxehte e 41-se (1985), e Elit te Rrethi i kujteses (1987), e Drites te Pas fasades (1992) dhe e Veres te Zemra e nenes (1993). Eshte aktore e ndjeshme, random e natyres lirike e poetike; gjithashtu procedon me zgjuarsi e inteligjence edhe ne figura te planit satirik e grotesk.

Ka qene drejtuese e disa emisioneve televizive. Si regjisore ka realizuar spektaklin Monologe dhe rite te Antikitetit (1996), filmin televiziv Une, ti dhe Kasandra (1999), ku eshte edhe skenariste, si dhe ka shkruar skenarin e filmit Balonat. Mban titullin “Profesore”

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here