Aktorja e njohur shkodrane Rita Gjeka

0

 

 

Rita Gjeka ka lindur ne Shkoder ne 22 maj te vitit 1960. U diplomua ne vitin 1979 ne shkollen e mesme “Jordan Misja”. Studimet e larta i kreu në Akademinë e Arteve të Bukura ku dhe diplomohet ne vitin 1985. Ka luajtur ne disa role ne teater dhe ne film.

 

Aktorja e njohur shkodrane Rita Gjeka eshte nderuar para nje viti me cmimin si aktorja me e mire ne Festivalin e IV-te Nderkombetar te Monodrames, zhvilluar ne Peje te Kosoves ne prill te 2012-tes dhe ne fier ne festivalin Apollon festival nderkombetar si aktorja me e mire protagoniste femer.

 

 

 

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here