Aktorja Anila Bisha ne filmin shqiptar

0

 

Anila Bisha ne role: 

 

Anila Bisha (1968). Aktore . Lindi ne Tirane, me 5 maj. Kreu studimet e larta ne Institutin e Larte te Arteve per Aktore, dega drame  me 1987 – 1991. Shpejt u be aktore e pelqyer per ekranin nga sinqeriteti, spontaniteti dhe ngrotesia emocionale qe percillte nga figura vajzash te dashuruara.

 

 

“Fundi i një gjakmarrjeje” – (1983)… Vajza e Shpendit

 

 

“Gurët e shtëpisë sime” – (1985)…Melpo

 

 

“Kur hapen dyert e jetës” – (1986)…Motra e dr.Bardhylit

 

 

“Familja ime” – (1987)…Vera

 

 

“Eja” – (1987)…Rita

 

 

“Sinjali i dashurisë” – (1988)…Ana

 

 

“Pesha e kohës” – (1989)…Lumto

 

 

“Nata” – (1996)…Nëna e djalit

 

 

“Bolero” – (1997)…Ina

 

 

“Dhimbja e dashurisë” – (2008)

 

 

 

 

 

 

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here