Aktori Pirro Malaveci (1945)

0

 

 

Pirro Malaveci (1945). Aktor. Lindi ne Tirane, me 22 nentor. Pas nje pervoje pune ne fabriken e bukes, ndoqi studimet e larta ne Institutin e Larte te Arteve*, dega e drames, te cilat i perfundoi ne vitin 1972. Fill me pas u emerua aktor ne Teatrin Popullor*, ku vijon edhe sot.

 

Luajti shume role ne skenen e ketij teatri,  rendom role te dyta dhe epsiodike, si p.sh. ne shfaqjet Shenomeni dhe mua, Komunistet, Prometeu, Romeo dhe Zhuljeta, Koprraci etj.

Ne dramen Lulet e sheges te K. Jakoves*, dhe me pas ne ekranizimin e saj nen titullin Kur hidheshin themelet (1978), krijoi figuren e fshatarit te ndershem por te leshte, Selim Myrtos, duke percjelle nje bote te trazuar shpirterore, mes kundershtish qe i shkaktojne pervuajtje, dyshime, dilema.

 

Pieo Malaveci eshte aktor i kahut dramatik, me shperthime te befta; ka nje ze kumbues, pelqen heshtjen emocionale dhe ritmin e brendshem psikik. Eshte nje nga recituesit e zeshem te poezise shqipe ne radio dhe television.

 

 

 

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here