Aktori gjirokastrit Piro Qiqi

0

 

 

Rradhitet nje nder aktoret me jeten me te gjate skenike ne Teatrin Profesionit te Gjirokastres, duke qene i lidhur me te per 42 vite rresht. Gjate karrieres se tij ai ka realizuar me sukses 100 role, ndersa ka lene gjurme njeherazi si regjisor dhe aktor filmash ne kinematografi. Ne vitin 1969 nis aktivizimin si aktor amator me Estraden Profesioniste te Gjirokastres, ku interpreton 10 role me regjisorin Dhimiter Dhima. Ne vitin 1970 fillon punen si aktor profesionsit prane Teatrit Dramatik te Gjirokastres.

 

Studimet prane Institutit te Larte te Arteve i ka kryer ne vitet 1972-1975 dhe nje vit me vone emerohet si aktor profesionist prane Teatrit “Zihni Sako”. Gjate karrires se tij Pirro Qiqi ka interpretuar 100 role nga te cilat 68 ne Teater ,25 ne Estraden Profesioniste te Qytetit dhe 7 ne filma artsitik prodhim i “Kinostudios Shqiperia e Re”. 70% e roleve te tij ne Teatrin e Drames jane role kryesore, ndersa nje kontribut te cmuar Qiqi ka edhe ne fushen e regjise, duke vendosur ne skene 16 vepra dramatike me autore Shqiptare apo te huaj. Ne aktivizimin e tij ne rolet kinematografike permenden:

 

“Njeriu me top”-Baftjari; “Koncert ne vitin 1936”-Zaimi; “Liri a vdekje”-Saruxhai; “Sketerre 43”Piktori; “Kthimi I ushtrise se vdekur”-Ordinanca; “Shtrengate ne mal”-Dhimitri; “Mikres Meres”-Leka.

 

Rolet ne teater: “Historia e nje nate”- Agroni; “Qielli i kuq”- Gramozi; “Shtepia ne boulevard”- Genci; “Permbledhje dramash”- Mekaniku; “Nje krisme ne erresire”- Agimi;  “Plane ne shtepi”- Ahmeti; “Pushket e nenes”- Pedro; “Familja e peshkatarit”- Jonuzi;  “Dasma e madhe e dritave”- Prifti; “Shtrengate ne mal”- Sekretari i partise; “Duke u gdhire 45”- Araniti; “Njeriu me top”- Augusti; “Fundi i sinoreve”- Xhaferi; “Burrat e lirise”-Papalambrazi; “Aeroporti”- Emili; “Ne ngjitje”- Gjoka; “Atje ne Ebro”- Luftetari; “Operacioni”- Danieli; “Pabesia”- Viktori; “Pyesni malet”- Petriti; “Shqetesimet e Anes”- Aleksi; “Kthesa”- Nasi; “Fundi I botes”- Aureli; “Perballe vehtes”- Kalami; “Kerkoj shtepine time”- Mesuesi; “Per pak toke dhe nje grua”- Nevini; “Nuk duhet harruar”- Agron Shkaba; “Dashuri e vertete”- Ermiri; “Kenge djepi e shitur”- Fejllazi;

“Ishte kohe lufte”- Nuredini; “Shtepia me dy porta”- Abazi; “Paqe e pergjakur”-Kajmekanit; “Erashka”- Konti; “Qyteti i akuzuar”- Hetuesi; “Pranvere e vonuar”- Djali me shishe; “Drame per fshatin”- Koco Xhevapi; “Beselam pse me flijojne”- Ixhlili; “I pazevendesueshmi”- Papafaqit; “Thikat”- Agroni; “Filistinet e vegjel”- Hotelxhiu; “Ushtari mburravec”- polestioni; “Transformimi i personalitetit”- Gjykatesi; “Leter e humbur”-Kacavenku;  “Hani i hanxhiu te hatashem”- Hanxhiu; “Seksomanet”- Mustakapullos;  “Koka e tjetrit”- Prokurori Bertolje; “Njeriu qe pa vdekjen me sy”- Leoni; “Bertet hajduti”-Komandanti i policise; “Filomena Marturano”- Gjykatesi; “Endrra e cuditshme e Vasilit”-Doktori.

 

Artisti i skenes Pirro Qiqi ka qene pjesemarres ne tre Festivale Kombetare Teatrore me:
Njeriu me top, Atje ne Ibro dhe Beselam pse me flijojne. Per cilesite dhe meritat e tij ai eshte vleresuar me 2 cmime ne Takimet Kombetare Teatrore ne vitin 1976 dhe 1979 me titullin “Andon Zako Çajupi”, dhene nga Bashkia Gjirokaster ne rastin e 45 vjetorit te krijimit te Teatrit dhe me titullin “Naim Frasheri”akorduar nga Presidiumi Kuvendit Popullor ne vitin 1990. Pirro Qiqi njihet nga publiku edhe per kontributin ne vendosjen ne skene te mjaft shfaqeve te tjera, si koncerte, komedi apo konferencier.

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here