Aktoret mesues atdhetare ne filmin shqiptar

0

 

 

Sot në të gjitha trevat shqiptare festohet 7 Marsi, dita e mësuesit. Një festë e cila i kushtohet personelit edukues të shkollave dhe universiteteve.

Kjo festë kombëtare nisi 129 vjet më parë, më 7 mars 1887, pasi në Korçë u hap mësonjëtorja e parë e shkollës laike shqipe. Që nga ajo ditë, 7 marsi festohet në Shqipëri si dita e mësuesit, për të përkujtuar atë ngjarje të rëndësishme kulturore dhe historike.

Në këtë ditë institucionet në trevat shqiptare organizojnë evente të ndryshme për mësuesit, ndërkohë që këta të fundit si një traditë e nisur para shumë vitesh, festojnë fillimisht me nxënësit e tyre.

 

Kadri Roshi “Liri a vdekje” – (1979)

 

 

Roza Anagnosti “Mesonjetorja” – (1979)

 

 

Gulielm Radoja “Kush vdes ne kembe” – (1984)

 

 

Sulejman Pitarka “Debatik” – (1961)

 

 

Stavri Shkurti “Gunat permbi tela” – (1977)

 

 

Rikard Ljarja “Komisari i drites” – (1966)

 

 

Llazi Serbo “Shembja e idhujve” – (1977)

 

 

Serafin Fanko “Qortimet e vjeshtes” – (1981)

 

 

Naim Frasheri “Femijet e saj” – (1957)

 

 

Reshat Arbana “Tingujt e luftes” – (1976)

 

 

Pjeter Gjoka “Ne prag te lirise” – (1981)

 

 

Timo Flloko “Lulekuqe mbi mure” – (1976)

 

 

Vangjel Toçe “Nje nate pa drite” – (1981)

 

 

Demir Hyskja “Deshmoret e monumenteve” – (1980)

 

 

Ilia Shyti “Koncert ne vitin 1936” – (1978)

 

 

Besnik Bisha “Dasma e shtyre” – (1985)

 

 

Birçe Hasko “Guret e shtepise sime” – (1985)

 

 

SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here